ÇOGED

Konuklarımız

Katılımcılarımıza buradan göz atabilirsiniz. Yeni duyurduğumuz isimleri öğrenmek için sitemizi güncel olarak takip edin.

Behiç Ak

Kapanış Konuğu
Yol Seçiminde Ödünsüz Tavır

Behiç Ak

Samsun’da doğdu. İstanbul’da mimarlık öğrenimi gördü. 1982’den bu yana, gündelik hayatı eleştiren “Kim Kime Dum Duma” adlı bant karikatürü çiziyor. Karikatürleri kadar çocuk kitapları ve oyun yazarlığıyla da ünlenen Ak’ın, sanat yönetmenliğinin yanı sıra belgesel film çalışmaları da var. İlk yayımlandığı Japonya’da ödül kazanan Yüksek Tansiyonlu Çınar Ağacı adlı resimli çocuk kitabı gibi, ilgi gören diğer resimli öyküleri Bilyeler ve Gökdelene Giren Bulut da Günışığı Kitaplığı tarafından özgün tasarımlarla yenilendi. Felsefeye giriş niteliğindeki “Tombiş Kitaplar” dizisini, Benim Bir Karışım la başlatan sanatçı, kırk yıllık karikatür birikiminden seçtiklerini, Karikatür Kitabı (2012) ve Yaşasın Çocuklar (2021) adlı özel albümlerde topladı. Ak’ın, “Gülümseten Öyküler” dizisi de her yaştan okurun ilgisini çekiyor. Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği! adlı çocuk romanı, Ankara Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (ÇOGEM) 2014 Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Roman Ödülü’nü ve Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin (ÇGYD) 2013 Yılın Çocuk Romanı Ödülü’nü kazandı. Roman koleksiyonuna en son, Berberdeki Papağan (2022) eklendi. 2023’te, Dünya’nın su sorununa dikkat çeken renkli bilimsel öyküsü Ayşe’nin Bulut Projesi, Günışığı Kitaplığı’nın, “İklim Eylemi”ni destekleyen kitaplar koleksiyonunun ilki olarak yayımlandı. Astrid Lindgren (ALMA) ve Hans Christian Andersen gibi uluslararası ödüllere aday gösterilen sanatçının kitapları çeşitli dillere çevrildi.

Panel

Yunus Bekir Yurdakul

Panel Moderatörü
Panel: Edebiyat Yoldan Çıkarır Mı? 

Yunus Bekir Yurdakul

1953’te, Kayseri’de doğdu. Ankara Kurtuluş Lisesi ve Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce Bölümünü bitirdi. Uzun yıllar öğretmenlik yaptı. 1992’de İzmir’e yerleşti.

Çeşitli gazetelerde çalıştı, yazdı. Kitap yayıncılığı, radyo programcılığı yaptı. Yerel, ülke ölçekli ve uluslararası birçok sanat/ edebiyat etkinliğinin sunumunu üstlendi. Çok sayıda sanat etkinliği düzenledi.

Dil yazılarını “Sözün Doğru Desene” (2001), “Ne Varsa Dilimde” (2009) ve “Dilimsel Şeyler” (2018) kitaplarında topladı.

Şiir seçkisi “‘Kanatlı Sözler’ Bahçesi-Çocuklar İçin Şiir Kitabı” 2006’da çıktı.

İzmir’de, yaşamakta olduğu semti konu aldığı kitabı “Noktam Eksik Olmasın” 2011’de okura ulaştı.

“Görüşmecim Not Tutmuş” (günce) ve “Çocuklardan Çaldığım Öyküler” (öykü), adını verdiği kitapları 2013’te; “Nasrettin Hoca” (fıkra-öykü) 2015’te, çocuklar için fıkra kitabı “Güle Güle” 2016’da yayımlandı. “Ölmeden İyi İnsanlar/ Sanat İnsanlarından Güldüşün Anılar” adlı anı/ anlatı türündeki yapıtı aynı yıl; “Unutulmayan Anlar” ve “Üçüncü Mekân Esintileri” 2020’de çıktı.

Çocuk Yazını Grubu’nca çocuklara yönelik şiddete karşı bir duruş olarak hazırlanan ve 15 ilde yayımlanan “Hani Her Şey Oyundu” adlı yapıta, yazılarının yanı sıra derleme ve yayın kurulu üyesi olarak da katıldı. Aynı yapıtın basımının yapıldığı birçok ilde düzenlenen tanıtım toplantıları ve işlik çalışmalarında yer aldı. Uçakbalık Yayınlarınca basılan “Âşık Oldum (İlk Aşk)” ve Can Çocuk Yayınlarının okura ulaştırdığı “Yol Boyunca Renkler”, ÇGYD-Tudem ortak yayını “Merhaba Ben Kitap” derlemelerinin editörlüğünü ortaklaşa yürüttü. Bu derlemelerin yanı sıra Yitik Ülke Yayınlarınca basılan “Bisiklet Öyküleri”, “Kedi Öyküleri” adlı yapıtlarda birer öyküsü yer aldı. “Muzaffer İzgü’yle Gülümsemek” (2017) adlı yapıtı (Ahmet Günbaş-Mavisel Yener’le birlikte) yayıma hazırladı.

ÇGYD üyesi; 2007’den bu yana, İzmir Büyükşehir Belediyesi THM Korosu’nun sahne amiri ve sunucusu, TÜRGÖK ve EÇEV gönüllüsüdür.

Evli, bir kızı var.

Hatice Demir

Panelist
Panel: Edebiyat Yoldan Çıkarır Mı?

Hatice Demir

Eğitimci/Yazar

1985’te Aydın’da doğan Hatice Demir, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Mersin Okulları’nda başladığı Türkçe öğretmenliği ve ardından idarecilik görevlerine, aynı kurumun İzmir’deki okulunda devam ediyor. 2022 yılında çıkan “Akasyalı Meydanın Çocukları” adlı ilk çocuk kitabının ardından Günışığı Kitaplığı’nda rafına yeni kitaplar eklemek üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Mehmet Erkurt

Panelist
Panel: Edebiyat Yoldan Çıkarır Mı? 

Mehmet Erkurt

1983’te İstanbul’da doğan Mehmet Erkurt, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Günışığı Kitaplığı’nda basınla ilişkiler, sosyal medya ve tanıtım içerikleri üzerine yoğunlaştı; yayınevinin gençlik kitapları markası ON8’in editörlüğünü üstlendi. Boğaziçi Üniversitesi Yazılı Çeviri Bölümü’nde yüksek lisansa başladı. Fransızca’dan roman, İngilizce’den makale çevirileri yaptı. Bugün editör olarak çalıştığı Can Çocuk Yayınları’nda yayın yönetmeni yardımcılığı görevini sürdürüyor. Kitaplar üzerine yazıyor, çeviriler yapıyor. Sevim Ak’ın kurduğu Ev Kütüphanemiz’de gençlerle ve çocuklarla gönüllü kitap kulüpleri yürütüyor.

Prof. Dr. Neslihan Kansu Yetkiner

Panelist
Panel: Edebiyat Yoldan Çıkarır Mı? 

Prof. Dr. Neslihan Kansu Yetkiner

Prof. Dr. Neslihan Kansu-Yetkiner, lisans derecesini Mütercim Tercümanlık alanında Hacettepe Üniversitesinden almıştır. Aynı bölümde yüksek lisansını tamamladıktan sonra doktora derecesini dilbilim alanında Groningen Üniversitesi (Hollanda) Dil ve İletişim bölümünde Ubbo Emmius Bursu ile almaya hak kazanmıştır. Sırasıyla Tömer’de İngilizce ve yabancılar için Türkçe okutmanı, Londra Universitesi, SOAS’ta yarı zamanlı okutman, Hacettepe Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmıştır.  Halen İzmir Ekonomi Üniversitesi, İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölümünde öğretim üyesi ve Fen-Edebiyat Fakültesi dekanı olarak görev yapmaktadır. Temel araştırma konuları: edimbilim ve çeviri,bütünce temelli çeviri çalışmaları, çeviri çocuk yazını ve eleştirel söylem çözümlemesidir. Kansu-Yetkiner’in ulusal ve uluslararası dergilerde yayınlanmış çok sayıdaki makalesinin yanı sıra çeviribilim alanında yürütücülüğünü yaptığı üç TÜBİTAK 1001 projesi (111K344, 115K145 ve 220K032) bulunmaktadır. Prof. Dr. Kansu-Yetkiner aynı zamanda TÜBİTAK/ SOBAG (Sosyal ve Beşeri Bilimler Araştıma Grubu) Danışma Kurulu üyesidir.

Yıldıray Karakiya

Panelist
Panel: Edebiyat Yoldan Çıkarır Mı? 

Yıldıray Karakiya
İstanbul’da, evde doğuvermişim. Apar topar mavi bir leğene konulup bir taksiye atılmış ve hastaneye götürülmüşüm. Yolculuğum böyle başlamış işte…
Kalabalık bir aile içinde büyüdüm. Çocukluğum meyve ağaçlarının tepesinde geçti. Babamın mesleği yüzünden benzinlikleri, tamirhaneleri, çırak çocukların soğan ekmek yemesinin bir Yeşilçam eziklenmesi değil gerçek olduğunu, söz konusu çırakların tornavida sapıyla “tanışıp” ustalık kazandıklarını o yaşlarda öğrendim.
İlkokulu mahalle mektebinde, ortaokul ve liseyi bir kolejde okudum. Bir yandan çeşitli işlerde çalışıyor, bir yandan tiyatroyla ilgileniyor, diğer yandan acayip havalı hayatlara şahitlik ediyor ve Yeşilçam’ın bu konuda da ne kadar geçekçi olduğunu görüp şaşırıyordum. Ağzı kokacak diye soğan yemekten çekinen birçok iyi arkadaşım, dostum oldu. Çoğunun tornavida sapıyla ilgili bir düşüncesi yoktu.
Üniversitede sanat tarihi okudum ama Mona Lisa’nın neden bu kadar çok beğenildiğini ve herhangi bir kalorifer peteğinin neden onun kadar ilgi görmediğini hâlâ anlayabilmiş değilim. Sanat tarihçisi olmayacağımı anladığımda zaten bir televizyon çalışanıydım.
Televizyon çalışanı olmaktan hiç hoşlanmadığım gerçeğiyle yüzleşince, yıllardır okumaktan vazgeçmediğim çocuk kitaplarına yöneldim. Kitap yazmaktan dergi tasarlamaya, editörlükten yayın yönetmenliğine ve hatta radyo programına kadar elimden geleni yaptım. Bir sürü proje hazırladım. Engelsiz çocuklarla engellilik üzerine, görme yetisi eksik çocuklarla zenginleştirilmiş kitap okuma deneyimi üzerine etkinlikler yaptım.
Sonra bir gün insana duyduğum merak ağır bastı. Koçluk eğitimiyle başladım, psikodrama derken sanat terapisine vardım. Okuma, yazma ve tiyatro macerama resim yapmak da eklendi.
En sevdiğim şeyler fikir üretmek, bir şeyi anlatmanın alternatif yolunu bulmak ve proje hazırlamak. Özellikle çocuklarla çalışmayı ve çocuklar için üretmeyi seviyorum.

İşlikler

Aslı Fitoloğlu

İşlik Yürütücüsü
Arjantin, Peru, Machu Picchu…Bu, Maceralı Bir Yazar Yolculuğu

Aslı Fitoloğlu

1981 yılında Elazığ’da doğdu. Malatya İnönü Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. 15 yıl ODTÜ Geliştirme Vakfı Okulları’nda yaptığı Sınıf Öğretmenliği, Zümre Başkanlığı, Proje Koordinatörlüğü ve Yöneticilik görevlerinin ardından Güzelbahçe Bahçeşehir Koleji’inde sınıf öğretmenliği görevine devam ediyor. ODTÜ Yayıncılıktan çıkan Türkçe Gezegeni kaynak kitabı yazarlığı ve yine ODTÜ GV Okullarında okutulan 5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı yazar ekibinde yer aldı. Çocuk Edebiyatına büyük ilgi duyuyor.

Erasmus+ Projesi yazarak Finlandiya Eğitim Sistemini incelemek üzere Finlandiya’ya gitti ve uluslararası öğretmen eğitimlerine katıldı. TÜBİTAK Doğa ve Bilim Okulları Projesi yazarak proje faaliyetlerinde eğitmen olarak yer aldı. Birçok ulusal seminer ve sempozyumlarda sunum yaparak mesleki deneyimlerini meslektaşları ile paylaştı.  EÇEV Gönüllüsü olarak ÇOGED Düzenleme Kurulu Üyeliği yapıyor. Yurtiçi ve yurtdışında birçok şehir ve ülkeye giderek seyahat tutkusunu hayatının odak noktası haline getirdi. Müzikle uğraşıyor, çocuk şarkıları besteliyor. 3 yıldır İzmir’de yaşıyor.

Gülayşe Koçak

İşlik Yürütücüsü
Yaratıcı Yazma Cesaretini Kazanmak ve Kazandırmak

Gülayşe Koçak

New York’ta doğdu; çocukluğu Addis Ababa’da geçti. İlkokulu Kopenhag’da bir manastırda, ortaokulu TED Ankara Koleji’nde, liseyi Hannover’da okudu, Hannover Konservatuvarı’nda piyano eğitimini sürdürdü. Liseyi Ankara Tevfik Fikret Lisesi’nde tamamladı, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın-Yayın Yüksekokulu’ndan mezun oldu.

 

Kanada Büyükelçiliği’nde resmi çevirmenlik ve konsolos yardımcılığı, White & Case’te personel müdireliği, Sabancı Üniversitesi’nde (S.Ü.) rektör özel kalem müdireliği yaptı. Bu sırada romanlar yazdı, makale ve kitap çevirdi; oda müziği grubuyla konserler verdi, Anglikan Kilisesi pazar ayinlerinin orgculuğunu yürüttü, cam mozaik eşyalar üretti.

2003 itibariyle S.Ü.’nde yaratıcı yazma atölyeleri düzenledi, Türkiye’nin çeşitli illerinde öğretmenlere “eğitimde toplumsal cinsiyet eşitliği” eğitimleri verdi. Boğaziçi Üniversitesi, ODTÜ, Maltepe Cezaevi, TC Merkez Bankası gibi kurumlarda Türkçe ve İngilizce yaratıcı düşünme-yaratıcı yazma atölyeleri sundu. 2015’de Koro Şefliği sertifikası aldı.

Halen yazmakta, okumakta, eğitimlerini sürdürmekte, Kürtçe öğrenmektedir. Çeşitli kitaplarda, online platform ve dergilerde deneme, makale, kitap tanıtım yazıları ve çevirileri yayımlanan, PEN Yazarlar Derneği ve EWCA (European Writing Centers Assaciation) üyesi olan Koçak, Kerem ve Sinan’ın annesi, Alp’in babaannesidir.

Romanları: Çifte Kapıların Ötesi (Oğlak Yayınları, 1993; İletişim Yayınları, 2003; YKY, 2013); Gözlerindeki Şu Hüznü Gidermek İçin Ne Yapmalı? (Oğlak Yayınları, 1997; YKY, 2016); Topaç (Kanat Kitap, 2002; YKY, 2016); Siyah Koku (YKY; 2012, 2017; Everest Yayınları, 2021); Beşinci Kat (Everest Yayınları, 2022).

Denemeleri: Yaratıcı Yazmanın Hazzı (Alfa Yayınları; 2013, 2018); Denemedi Demeyin (Alfa Yayınevi, 2017).

Yetişkinler için masallar kitabı: FaRe ve LaSi’nin Maceraları (Alfa Yayınları, 2019).

Çevirileri: Türkiye Kronolojisi 1938-1945 (Almanca’dan, Gotthard Jaeschke, Türk Tarih Kurumu Basımevi, 1990); Kamusal Şeyler, Özel Şeyler (İngilizce’den, Raymond Geuss, YKY, 2007).

Melek Özlem Sezer

İşlik Yürütücüsü
Masal Analizi ve Bilinçaltı Oyunlarına Cesaretle Bakma

Melek Özlem Sezer

21 Aralık 1971’de doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde ekonomi okudu. Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yaptı. Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde masal analizi dersleri verdi. Milliyet Çocuk (Miço) dergisinde köşe yazarlığı yaptı. TRT radyolarına masal programları hazırlayıp sundu. Şiir, öykü, masal, çocuk edebiyatı ve senaryo alanlarında uğraş veriyor. Yaşamını senaryo, seslendirme ve edebiyat atölyeleri eğitmenliği ile kazanıyor.

1998 Cemal Süreya, 2000Behçet Aysan ve 2011 Nüzhet Erman Şiir, 2001 Arıburnu En İyi Uzun Metrajlı Film Öyküsü, 2010 Oğuz Tansel Halk Bilimi ödülleri var. 7 şiir, 2 inceleme araştırma ve 33 çocuk kitabı olmak üzere toplam 42 kitabı yayınlandı.

Masallar ve Toplumsal Cinsiyet adındaki tezi, hayata dönük şifreleri herkesin anlayabileceği analizlerle işlemesi nedeniyle uzun yıllardır akademik kitaplar arasında en çok ilgi çeken çalışma oldu.

Kitapları: Şiir: Derin, Söğüt Sefareti, Söğüt Sefası Meyhanesi, Yusuf ile Zeliha, Sözcük Dülgeri Ali, Nefser, Taşa Yazdığım Araştırma-İnceleme:Masallar ve Toplumsal Cinsiyet,Kırk Yamalı Ayna (Yetişkinler için masal antolojisi) Çocuk Kitapları:Büyüklerle Dalga Geçme Dersleri, Sakız Çiğneyen Kedi, Eldivenlerimi Kim Çalıyor? Büyüklere Mektuplar, Karagöz’ün Gölgesini Kim Çaldı? Eyvah Gölgeler Değişiyor, Sen Hiç Kebikeç Gördün mü? Ejderhamın Sevdiği Oyunlar, Dolapta Kim Var, Benim adım On üç, Uuuu, Yokoko, Sordum Durdum, Şiir Yazdım Masal Sandım, Masal Yazdım Şiir Sandım, 12 kitaplık Ben ve Biz Değerler Serisi, Şapkadaki Balık, Ne Güzel Dedemsin Sen Nasreddin Hoca, Ben de Karagöz ve Hacivat ile Eğlenmek İstiyorum, Bana Ezop De, Sayfayı Çevir/ Ormanda Tek Başına, Rap Rap Rapunzel

Mine Hoşcan Bilge

İşlik Yürütücüsü
Adnan Binyazar’ın “Yol Düşleri” Öyküsünü Arayüz Yöntemi ile Okumak

Mine Hoşcan Bilge

1968 yılında Ankara’da doğdu. 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun oldu.

Bilkent Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi’nde Prof. Dr. Talat Sait Halman’dan “İmgebilim” başlığı altında çeşitli dersler almış olup, Halman danışmanlığında “Metinlerde İmgelerin Tespiti” konusunda ayrıntılı çalışmalar yaptı.

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Eğitimin Kültürel Temelleri Anabilim Dalı’nda Prof. Dr. Sedat Sever’den yüksek lisans programında “Çocuk Edebiyatı ve Okuma Kültürü” ve “Çocuk Edebiyatı Eleştirisi’ konularında dersler aldı.

Maltepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İnsan Hakları Anabilim Dalı’nda, İnsan Hakları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İoanna Kuçuradi danışmanlığında “Yaşar Kemal’in Kimsecik Üçlemesinde İnsan Hakları” başlıklı tezi ile yüksek lisansını tamamladı.

Uluslararası Balkan Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Dr. Sibel Üst Erdem danışmanlığında “Zaman-Mekân-Şahıs Kadrosu-Motif ve Tahkiyenin Kaynakları Bağlamında Yusuf ile Züleyha Mesnevileri” başlıklı teziyle doktorasını tamamladı.

Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü İnsan Hakları Programı’nda da özel öğrenci olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Metin çözümlemede varolan bazı kuram ve söylemleri, yeni terminolojiyle bir çatı altında toplayarak adlandırdığı “Arayüz Kuramı” üzerinde çalışmakta ve “Metinleri Arayüzü ile Okumak” başlığı altında yayıma hazırlamaktadır.

Metinlere dair araştırma, inceleme, eleştiri ve metin çözümleme konularında, deneme ve makaleler yazmaktadır; yazıları, şiir ve öyküleri çeşitli edebiyat ve akademi dergilerinde yayımlanmıştır.

Halen edebiyat ve akademi dergilerinde dosya konusu yazarların kitapları da dâhil olmak üzere, metinlere dair inceleme, araştırma ve eleştiri yazıları yazmakta, yazarlarla söyleşilerini sürdürerek yayımlamaktadır.

Bu çalışmalarının yanı sıra, redaktörlük, editörlük ve metin çözümleme ve inceleme konularında dersler vermektedir.

Adı Sen Olsun” (1998. Art Yayınları, Ankara) ve “Unutmuşum Senin Yüreğin Yoktu” (2002. Sal Yayıncılık, Ankara) isimli kitapları bulunmaktadır. “Öykü Teknesi Dergisi Ortak Kitap 1” (2009. Kanguru Yayınları, Ankara) isimli ortak kitapta da öyküleri yer almaktadır.

Eczacılık mesleğini de sürdürmekte olan Bilge, evli ve iki çocuk annesidir.

Nazmi Ağıl

İşlik Yürütücüsü
O Da Bir Şey Mi!  Benim Öğretmenim Şair: Çocuk Şiirleri Yazmak

Nazmi Ağıl

Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Askeri liselerde İngilizce öğretmenliği yaparken aynı bölümde yüksek lisans ve doktora çalışmalarını tamamladı. Halen Koç Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışıyor. İngiliz şiirinden birçok yapıtı dilimize kazandıran Ağıl ayrıca çok sayıda şiir kitabı yayımladı. Boşanma Dosyası adlı kitabı 1998 Yunus Nadi Şiir Ödülü’ne layık görüldü. Son yıllarda çocuklar için de yazmaya başlayan şairin yayımlanmış kitapları şunlardır:

N’olur Ödev Ver Öğretmenim, Odamda İnek Var, Modifiye Masallar, Kuşlar Konmuş Kitabıma, Büyük Balık Buluşması, Beni Seven Arkamdan Gelsin: 21 Liderlik Sırrı.   

Nurşah Yılmaz

İşlik Yürütücüsü

Kurbağa Murbağa, Kahraman MahramanÇocuk Edebiyatıyla Düşünmek…

Nurşah Yılmaz

2005 yılında Sakarya Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden mezun oldu. 2010 yılında Ege Üniversitesi Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Formasyon ve 2015 yılında Millî Eğitim Bakanlığı Rehber Öğretmen Sertifikası aldı. Çeşitli özel öğretim kurumlarında 13 yıl rehber öğretmen ve felsefe öğretmeni olarak görev yaptı. Son 5 yıldır PAL İzmir (Performans Araştırmaları Laboratuvarı) Çağdaş Dans Topluluğu’nda dans ve hareket odaklı projelerde yer alıyor. Doğaçlama dans ve beden farkındalığına yönelik eğitimler almaya devam ediyor. 2017 yılında Tiyatro Medresesi’nde Onur Bakır’ın eğitmenliğini üstlendiği 50 saatlik Çocuklar İçin Felsefe (Philosophy for Children) eğitimi aldı. Çocuklar İçin Felsefe İçerik Geliştirme atölyelerine katılarak bu alandaki çalışmalarını sürdürüyor. Halen yönetim kurulunda yer aldığı, Çocuklar İçin Felsefe Derneği’nde online ve yüz yüze felsefe atölyeleri yürütüyor. Son yıllarda TED İzmir Koleji’nde ilkokul 1. Sınıftan liseye kadarki yaş aralığında felsefe öğretmenliği yaptı. Kanada Çift Diploma Programı “World Issues” ders müfredatı oluşturma ve program yürütme deneyimleri bulunuyor. Bu kapsamda, Orman Okulu pedagojisi ile Çocuklarla Felsefe yöntemini disiplinlerarası ders içerikleri ile birleştiren, geliştiren atölyeler yürüttü. Açık Radyo’da “Bu Resimde Ne Görüyoruz?” adlı radyo programlarının yaratıcısı.
Yayınlanmış kitapları:

– Çocuk Edebiyatı ve Felsefe, Yılmaz Murat Bilican ile, Ayrıntı/Dinozor Çocuk, 2021.

– Çocuklarla Sanat ve Felsefe, Yılmaz Murat Bilican ile, Hayalperest, 2022.

Sevgi Arıoğlu

İşlik Yürütücüsü
Okuru Cesaretlendiren Kitap Projeleri

Sevgi Arıoğlu

Marmara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi mezunu olup pedagojik formasyonu mevcuttur. 2000- 2021 FMV Erenköy Işık Okulları’nda kütüphane uzmanı ve  IB DP Bitirme Tezi koordinatörü olarak çalışmalarını sürdürmüştür. Profesyonel yaşamına Koç Okulu Kütüphaneleri yöneticisi olarak devam etmektedir.

Association of School Librarianship (IASL), Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Direktörü olarak görev yapmaktadır.  IFLA’da 2021 yılından bu yana Çocuk ve Gençlik Kütüphaneleri Komitesi daimi üyesi olarak ülkemizi temsilen çalışmalarını yürütmektedir.

IFLA Okul Kütüphaneleri Rehberi’nin Türkçe’ye çevirmiştir. IFLA “Dünyadan Resimli Çocuk Kitapları adlı projede 57 ülkeden 37 farklı dilde 530 resimli çocuk kitaplarının yer aldığı kitapta Türkiye koordinatörü olarak çalışmaktadır.

Marmara Belediyeler Birliği Kültür Yayınları tarafından e book olarak yayımlanan Türkiye’de Kütüphaneler ve İyi Uygulama Örnekleri adlı kitapta okul kütüphaneciliğine yönelik çalışmaları bulunmaktadır.

Dünyadaki 37 başarılı okul kütüphanecisinin yaratıcı, yenilikçi projelerinin ve okuryazarlık çalışmalarının bulunduğu “Effective School Librarianship: Successful Professional Practices from Librarians around the World adlı uluslararası bir yayında çalışmaları yer almıştır.

IASL, 2019 Dubrovnik’te “Effective School Library Applications As A Transformative Force for Change in School Community” ve IFLA WLIC 2023 Rotterdam’da “Living in This Moment Nurturing Nature Literacy for a Sustainable Tomorrow Through Reading and Exploring” adlı bildiriler sunmuştur. 

Turizm ve Kültür Bakanlığı ile MEB’in yürüttüğü bilgi okuryazarlığı pilot projesinin danışmanları arasındadır.

Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından yürütülen OKUYAY Avrupa Birliği projesinin k12 danışmanı olarak katkı sağlamıştır.

Okuma kültürü geliştirme, kitap kulüplerine liderlik, bilgi okuryazarlığı eğitimleri, digital vatandaşlık, akademik dürüstlük, bibliyoterapi  ve edebiyat özel ilgi alanlarıdır.

Uğur Altun

İşlik Yürütücüsü
Metinden Görsele Yolculuk

Uğur Altun

1987’de Rize’de doğmuş. 2012 yılında Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nden burslu mezun olmuştur. 2013’ten beri ürettiği işlerle hem ulusal hem de uluslararası yarışmalarda birçok ödül almıştır. 2021’de IBBY Türkiye tarafından ALMA’ya (Astrid Lindgren Memorial Ödülü) aday gösterilmiştir. Halen Yaşar Üniversitesi’nde illüstrasyon dersleri vermekte ve serbest tasarımcı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Yılmaz Murat Bilican

İşlik Yürütücüsü
Kurbağa Murbağa, Kahraman Mahraman …Çocuk Edebiyatıyla Düşünmek…

Yılmaz Murat Bilican

1986 Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nden mezun oldu.
Uzun yıllar devlet okullarında ve son olarak İzmir Amerikan Kolejinde felsefe öğretmenliği yaptıktan sonra 2016 yılında emekli oldu.
P4C (Çocuklar için Felsefe) eğitimi aldı, Sivil Toplum Örgütleriyle çocuk atölyeleri organize etti.
2017 yılında Yüksek Oda’yı kurdu ve yetişkinler için eğitimler organize etti.
Yazıları çeşitli mesleki dergilerde ve Radikal Gazetesi’nde yayınlandı. Halen T24 internet sitesinde yazıyor ve Çocuklar İçin Felsefe Derneği’nde çocuklar için felsefe atölyeleri yürütüyor.

Yayınlanmış kitapları:
– Düşünme Çemberi Serisi (6 kitap) Nergis Seli ile. İstanbul: Say Yayınları, 2019.
– Babamın Defterleri, İstanbul, Ayrıntı / Dinozor Genç Yayınları, 2020.
– Çocuk Edebiyatı ve Felsefe, Nurşah Yılmaz ile. İstanbul, Ayrıntı / Dinozor Çocuk Yayınları, 2021.
– Çocuklarla Sanat ve Felsefe, Nurşah Yılmaz ile. İstanbul, Hayalperest Yayınları 2022.
– Babamın Defterleri 2
, İstanbul, Ayrıntı / Dinozor Genç Yayınları, 2023.

Çocuk ve Gençlik Söyleşileri

Behiç Ak

Konuşmacı
Gençlerle Söyleşi

Behiç Ak

Samsun’da doğdu. İstanbul’da mimarlık öğrenimi gördü. 1982’den bu yana, gündelik hayatı eleştiren “Kim Kime Dum Duma” adlı bant karikatürü çiziyor. Karikatürleri kadar çocuk kitapları ve oyun yazarlığıyla da ünlenen Ak’ın, sanat yönetmenliğinin yanı sıra belgesel film çalışmaları da var. İlk yayımlandığı Japonya’da ödül kazanan Yüksek Tansiyonlu Çınar Ağacı adlı resimli çocuk kitabı gibi, ilgi gören diğer resimli öyküleri Bilyeler ve Gökdelene Giren Bulut da Günışığı Kitaplığı tarafından özgün tasarımlarla yenilendi. Felsefeye giriş niteliğindeki “Tombiş Kitaplar” dizisini, Benim Bir Karışım la başlatan sanatçı, kırk yıllık karikatür birikiminden seçtiklerini, Karikatür Kitabı (2012) ve Yaşasın Çocuklar (2021) adlı özel albümlerde topladı. Ak’ın, “Gülümseten Öyküler” dizisi de her yaştan okurun ilgisini çekiyor. Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği! adlı çocuk romanı, Ankara Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (ÇOGEM) 2014 Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Roman Ödülü’nü ve Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin (ÇGYD) 2013 Yılın Çocuk Romanı Ödülü’nü kazandı. Roman koleksiyonuna en son, Berberdeki Papağan (2022) eklendi. 2023’te, Dünya’nın su sorununa dikkat çeken renkli bilimsel öyküsü Ayşe’nin Bulut Projesi, Günışığı Kitaplığı’nın, “İklim Eylemi”ni destekleyen kitaplar koleksiyonunun ilki olarak yayımlandı. Astrid Lindgren (ALMA) ve Hans Christian Andersen gibi uluslararası ödüllere aday gösterilen sanatçının kitapları çeşitli dillere çevrildi.

Mehmet Erkurt

Konuşmacı
Okuma Kulübü: Şeker Portakalı

Mehmet Erkurt

1983’te İstanbul’da doğan Mehmet Erkurt, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Günışığı Kitaplığı’nda basınla ilişkiler, sosyal medya ve tanıtım içerikleri üzerine yoğunlaştı; yayınevinin gençlik kitapları markası ON8’in editörlüğünü üstlendi. Boğaziçi Üniversitesi Yazılı Çeviri Bölümü’nde yüksek lisansa başladı. Fransızca’dan roman, İngilizce’den makale çevirileri yaptı. Bugün editör olarak çalıştığı Can Çocuk Yayınları’nda yayın yönetmeni yardımcılığı görevini sürdürüyor. Kitaplar üzerine yazıyor, çeviriler yapıyor. Sevim Ak’ın kurduğu Ev Kütüphanemiz’de gençlerle ve çocuklarla gönüllü kitap kulüpleri yürütüyor.

Melek Özlem Sezer

Konuşmacı
Büyüklerle Dalga Geçme Dersleri

Melek Özlem Sezer

21 Aralık 1971’de doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde ekonomi okudu. Ankara Üniversitesi Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yaptı. Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nde masal analizi dersleri verdi. Milliyet Çocuk (Miço) dergisinde köşe yazarlığı yaptı. TRT radyolarına masal programları hazırlayıp sundu. Şiir, öykü, masal, çocuk edebiyatı ve senaryo alanlarında uğraş veriyor. Yaşamını senaryo, seslendirme ve edebiyat atölyeleri eğitmenliği ile kazanıyor.

1998 Cemal Süreya, 2000Behçet Aysan ve 2011 Nüzhet Erman Şiir, 2001 Arıburnu En İyi Uzun Metrajlı Film Öyküsü, 2010 Oğuz Tansel Halk Bilimi ödülleri var. 7 şiir, 2 inceleme araştırma ve 33 çocuk kitabı olmak üzere toplam 42 kitabı yayınlandı.

Masallar ve Toplumsal Cinsiyet adındaki tezi, hayata dönük şifreleri herkesin anlayabileceği analizlerle işlemesi nedeniyle uzun yıllardır akademik kitaplar arasında en çok ilgi çeken çalışma oldu.

Kitapları: Şiir: Derin, Söğüt Sefareti, Söğüt Sefası Meyhanesi, Yusuf ile Zeliha, Sözcük Dülgeri Ali, Nefser, Taşa Yazdığım Araştırma-İnceleme:Masallar ve Toplumsal Cinsiyet,Kırk Yamalı Ayna (Yetişkinler için masal antolojisi) Çocuk Kitapları:Büyüklerle Dalga Geçme Dersleri, Sakız Çiğneyen Kedi, Eldivenlerimi Kim Çalıyor? Büyüklere Mektuplar, Karagöz’ün Gölgesini Kim Çaldı? Eyvah Gölgeler Değişiyor, Sen Hiç Kebikeç Gördün mü? Ejderhamın Sevdiği Oyunlar, Dolapta Kim Var, Benim adım On üç, Uuuu, Yokoko, Sordum Durdum, Şiir Yazdım Masal Sandım, Masal Yazdım Şiir Sandım, 12 kitaplık Ben ve Biz Değerler Serisi, Şapkadaki Balık, Ne Güzel Dedemsin Sen Nasreddin Hoca, Ben de Karagöz ve Hacivat ile Eğlenmek İstiyorum, Bana Ezop De, Sayfayı Çevir/ Ormanda Tek Başına, Rap Rap Rapunzel