YYÖS

Davetli Sunumlar

Yeni duyurduğumuz isimleri öğrenmek için sitemizi güncel olarak takip edin.

Başak Temel Akça

Okuvaryum
Nereden Çıktı Bu Okuvaryum?

Okuvaryum; alanında uzman eğitimciler, yazarlar, çizerler, ses sanatçıları ve yazılım mühendisleri tarafından oluşturulmuş yüzlerce dijital özgün hikâyenin bulunduğu bir eğitim platformudur. “Çocuğa görelik ilkesi” dikkate alınarak hazırlanan hikâyelerimiz 2020 yılında okul öncesi ve ilkokul dönemindeki minik okurları ile buluştu.

Okuvaryum, okul öncesi 4-5 yaş ve 5-6 yaş, ilkokul 1, 2, ve 3. sınıflar için hazırlanmış dijital hikâyelerin yer aldığı bir eğitim platformudur. İlkokul seviyelerindeki hikâyeler MEB kazanımları baz alınarak yazılmış olup, okul öncesi kitapları temalara bağlı olarak hazırlanmıştır.

Platformda yer alan okuma, dinleme, ses kaydetme ve değerlendirme özellikleri ile öğrencilere farklı kombinasyonlarda görev atanabilmektedir. Yanı sıra hikâyelere özel olarak hazırlanmış etkinlik sayfaları ile kazanım pekiştirme çalışmaları gerçekleştirilebilmektedir.

Ekibimizin e-öğrenme alanındaki uzmanlığını Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumlarıyla paylaşarak Okuvaryum Okul’u öğretim sistemlerine eş güdümlü olarak geliştiriyoruz. Okullara özel müfredat eşleştirme çalışmaları hazırlayarak Okuvaryum Okul’un verimli bir şekilde değerlendirilmesini desteklemek üzere yıl boyunca kurumlarımızın ve kullanıcılarımızın yanında yer alıyoruz.

Dr. Nilay Yılmaz

ÖMEK/ Öğrenme Meraklıları Eğitim Kooperatifi
Sormacalı Görsel Okuma

Atölyede “akıcı düşünme” süreci ile “akıcı soru sorma” teknikleri arasında bağ kurulacak, çıkarım yapma, sebep-sonuç ilişkilerini anlama ve analojik düşünme becerilerinin “görsel okuma” üzerinden kurgulanmasına yer verilecektir. “Gerçek”, “çıkarım”, “tahmin” ve “yorum” kavramları görseller ve bilmeceler üzerinden açıklanacaktır. Görsel okuma ve düşünme becerileriyle ilgili uygulamalar okul öncesi dönem de dahil olmak üzere tüm kademelerde kullanılabilir.

Nurşen Agathe Ergün

PLUS THREE “Dream your way”
“İKİGAİ ; Yaşam Amacını Keşfet”

Japonların uzun ve mutlu bir ömrü hedefleyen yaşam felsefesi anlayışına göre; herkesin bir ikigaisi olduğuna inanır. Points of You® Araçları ve Oyunları ile tasarlanmış “İKİGAİ ; Yaşam Amacını Keşfet”  Atölyesi ile eylemdeki yaşam amacını keşfetme yolcuğunda yeni ve sayısız bakış açıları üretecek, ilham olacak ve yeni olasılıkları keşfedeceksin.

Fotoğraflarla ile soyut fikirlerin somuta dönüşmesi, netleşmesi ve ifade edilmesi kolaylaşacak ve kendinizi mutsuz da hissetseniz, geleceğe umutla bakabileceğiniz bir anlayış sunan İKİGA’nizle yeniden tanışmanıza şahitlik edeceğim için çok heyecanlıyım.

Şimdiden hoş geldin.

Oktay Ön

ÖMEK/ Öğrenme Meraklıları Eğitim Kooperatifi
18 Taş ile 18 Zeka Oyunu

Binlerce yıldır oynanan masaüstü oyunlarından, yeni tasarlanmış zeka oyunlarına kadar onlarca oyun sadece taşlarla/küplerle/nesnelerle ve çizilmiş bir oyun alanı ile oynanabilmektedir.  Paylaşımın temel hedefi, hem zeka oyunları kavramına hem seçilen oyunlara kısaca bir göz atıp, bazılarının kurallarını paylaşmak hem de oyun endüstrisinin alıma zorladığı bir çok oyunun evlerde/sınıflarda nasıl maliyetsiz olarak hazırlanabileceğini paylaşmak.  Resim hatırlamadan, 3 taşa, pul bulmacalarından, L oyununa, sudokudan, konolara, at nalından, hızlı bardaklara kadar 18 farklı oyun için kurallar, fikirler, stratejiler…

Serdar Solkun

ÖMEK/ Öğrenme Meraklıları Eğitim Kooperatifi
“Şiirle Oynu/Yorum” Yama ( Cento) Tekniğiyle Şiir Yazma Atölyesi

Şiir yeryüzünün en büyük eğitimidir.” diyen F. H. Dağlarca şiirle eğitim arasında estetik bir mesafeyi işaret eder. Yama Şiir (Cento) tekniğiyle katılımcıların sevip seçtiği bir dize ya da şiirle ve atölye kolaylaştırıcısının atölye ortamına getirdiği şiirlerden hareketle kolektif şiirler yazma uygulamaları yapılacaktır. Bu teknikle katılımcılar şiirlerle oynayarak kendi bakış açısı ve görme halleriyle önü sonu kendi tarafından belirlenecek bir yazma/ yaratma sürecinden geçer.  Ayrıca yamanın derslerde kullanım alanlarına örnekler verilecektir. Dizelerden dizelere, benden bize, bizden şiire bir öğrenme deneyimine ne dersiniz? Şiir sizi oyuna çağırıyor…